Daniel Kabat 

*6 Jun 1934 - †25 Jun 2015
Father:
Mother:
Sibling:

Note:

a) Daniel (Bernard) Kabat OFM Cap was invested in the Capuchin order August 30, 1952, and professed his perpetual vows on Sept 1, 1956. He was ordained a priest September 8, 1960. During his many years of ministry, he served as a missionary in Nicaragua (1962-1981). He also served as assistant novice director from 1982-1984, when he was assigned as pastor in Saginaw, MI, and in 1986 was assigned as pastor in Milwaukee WI. He served in Hispanic ministries in Madison WI from 1994-1997, and then was transferred to Solvang CA where he ministered with the Capuchins until 2011, when he retired to Appleton WI

Birth:
Death:
  • 25 Jun 2015